20
telekomunikace | informatika | technologie | aplikace
Trainingpoint - Nové technologické školicí centrum na českém trhu
Za pomoci katedry telekomunikační techniky ČVUT FEL a Evropského sociálního fondu (ESF) vzniklo nové školicí centrum. K základním cílům patří pokrytí prázdného místa na trhu vysoce odborných školení v oblastech, které jsou kvůli velikosti českého trhu nebo náročnosti udržování expertů na dostatečné úrovni pro konzultačně školící fi rmy nezajímavé. Hlavní oblastí zájmu Trainingpointu je transfer znalostí a poskytování služeb, které s transferem znalostí souvisí. Základním požadavkem bylo najít model, který bude schopen ve své činnosti pokračovat bez jakýchkoliv dalších dotací. Po prvním roce připravil Trainingpoint přes 30 školení především z oblasti telekomunikací s celkovou délkou přes 80 dnů. V současné době rozšiřuje pokrytí o další technické oblasti.
Již samotný fakt, že v Čechách vzniklo centrum, jako je Trainingpoint, by stálo za zmínku, ale za mnohem zajímavější považuji požadavky a problémy, ze kterých jsme vycházeli při hledání modelu práce centra, a samozřejmě i výsledný model. Na Trainingpoint se můžeme dívat z různých úhlů pohledu.
Úhel pohledu zákazníka
Pro fi rmy by měl být Trainingpoint školicí centrum, které se soustředí na vysoce odborná technická školení, která leží obvykle mimo zájem specializovaných školicích a konzultačních fi rem. V telekomunikacích jsou to třeba školení v oblasti ADSL na úrovni plánování a správy spektra, v oblasti mobilních sítí na úrovni vysvětlení analýzy signalizace, ale i na úrovni vhodné pro technický management.
Dále jsou to např. přehledová školení v oblasti nastupujících technologií, jako je WiMax nebo UMA. Mimo telekomunikací můžeme jmenovat např. průmyslové distribuované systémy. Trainingpoint nemá vlastní školitele, ale jeho role spočívá v zajištění přenosu znalostí od toho, kdo tyto znalosti má, tj. školitele, k tomu, kdo tyto znalosti potřebuje, tj. k zaměstnancům svých zákazníků. Právě v přenosu znalostí spočívá také především naše know-how. Základním přínosem pro fi rmy by měla být sama možnost získat pro jejich zaměstnance školení téměř v kterémkoliv technickém oboru. V budoucnu bychom chtěli naši nabídku rozšířit i o outsourcing školení a konzultační činnosti v oblasti přenosu znalostí.
Úhel pohledu školitele
Pro školitele by měl být Trainingpoint především možností jak prodat své znalosti co nejefektivněji a s co nejmenším zatížením činnostmi ležícími mimo jeho odbornost. S jistým zjednodušením lze říci, že Trainingpoint je pro školitele servisní organizací v oblasti školení.
Úhel pohledu ČVUT nebo obecněji univerzity
Pro ČVUT je Trainingpoint partner, který mu pomáhá vytvářet lepší kontakty mezi akademiky a jejich odbornými kolegy z fi rem a současně mu nabízí podporu při tvorbě školicích a přednáškových materiálů a technických prezentací.
Jak vypadá Trainingpoint zevnitř
V současné době tvoří tým Trainingpointu deset lidí, kteří se starají o vývoj školení, obchod, marketing a realizaci školení. Z hlediska stylu práce je to typický start-up, kde všichni vědí, že o jejich přežití rozhodne zákazník. Požadavky a problémy, které nejvíce ovlivnily vznik centra a model, podle kterého bude centrum pracovat:
• Základní prioritou při tvorbě školení je důraz na pochopení problematiky a nikoliv na maximální objem předaných informací.
• Způsob práce centra by měl zajistit co nejmenší zatížení školitelů s přípravou a realizací školení.
• Trainingpoint musí vybudovat značku, která mu umožní úspěšný prodej školení mnoha školitelů a v mnoha technických oblastech.
• Důraz na osobnost školitele, ze kterého Trainingpoint ve svém přístupu vychází, vyžaduje dlouhodobou a velmi těsnou spolupráci obou stran. Důsledkem je i jeden z největších úkolů, který počáteční období Trainingpointu provází, a to je získání důvěry školitelů.
• Spolupráce se školiteli se neomezuje na ČVUT, jediným kritériem pro navázání spolupráce se školitelem jsou jeho znalosti a ochota spolupracovat. To znamená, že jsme otevřeni nejenom školitelům z akademického prostředí, ale i odborníkům z firem. • Velmi důležitým požadavkem je zajištění ochrany dat zákazníků a duševního vlastnictví školitelů. Přitom obzvláště při konzultacích spojených se školením může jít o data značně citlivá.
• Školení musí podléhat jednotné klasifi kaci, musí mezi nimi být zaručena návaznost, musí používat pokud možno stejnou
terminologii, stejný způsob zobrazení a výkladu jedné věci. Vše musí být navíc specifi kováno tak, aby zákazník
získal předem o školení co nejlepší představu.
• Požadavek na kvalitu školení, a tedy i kvalitní přípravu včetně propracovaných školicích materiálů, jednoznačně vede k nutnosti školení alespoň v minimální míře opakovat. Trainingpoint se nicméně při tvorbě modelu snažil nutnost opakování co nejvíce minimalizovat, aby na druhé straně mohl dostát svému cíli a nabízet především „speciality“. Výsledný kompromis, vycházející z pohledu rentability, z velikosti poptávky po školeních a samozřejmě i z rozumného zatížení školitelů by tak měl činit v průměru alespoň 12 realizací jednoho kurzu během 3–4 let.
• Centrum musí být zcela nezávislé, aby jediným kritériem, které bude určovat jeho práci, byl jeho vlastní rozvoj a především
image značky Trainingpoint.
Vznik centra byl umožněn projektem podpořeným Evropským sociálním fondem a jeho budování začalo v polovině roku 2006 v rámci katedry telekomunikační techniky ČVUT. Prvním krokem bylo vytvoření modelu, podle kterého by centrum pracovalo a který vycházel z uvedených požadavků. Přitom nejkritičtější na celém vzniku centra je doba, za kterou se má centrum stát fi nančně soběstačným,
tj. kdy se musí dostat do provozního zisku. Dalším krokem bylo vytvoření týmu a spuštění pilotního projektu, během kterého se vybudovala celá systematika, vytvořily se procesy, vznikla grafi cká identita školicích i marketingových materiálů, vytvořila se nultá verze portálu. Kromě toho, v této pilotní fázi vzniklo i více než 30 nových školení z oblasti telekomunikací, jejichž celková délka přesahuje 80 dnů. Pilotní projekt skončil minulý měsíc a nyní nás čeká vstup na trh, další rozšiřování portfolia nabízených školení
a samozřejmě standardní provoz.
Závěrem bych vyjádřil přesvědčení, že vynaložené prostředky byly dobrou investicí, která umožnila vzniknout centru, pro něž by se i přes jeho nesporný přínos jinak těžko hledal soukromý investor.
Ivo Šmelhaus,
ČVUT FEL, Katedra telekomunikační techniky
www.trainingpoint.cz