Mgr. Petr Beck - Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR - vrchní ministerský rada, vedoucí oddělení pomoci v hmotné nouzi a dávek pro osoby se zdravotním postižením, dlouholetá lektorská činnost. Působí jako zkušební komisař u zkoušek zvláštní odborné způsobilosti pro výkon správní činnosti při řízení o nepojistných sociálních dávkách.
Seminář je určen pro pracovníky na obcích, na krajských úřadech, na Úřadu práce, v sociálních službách, v neziskových organizacích apod., kteří potřebují získat informace o nepojistných dávkových systémech, především o systému pomoci v hmotné nouzi.
Na semináři získáte aktuální informace o systému pomoci v hmotné nouzi včetně účinných a chystaných novelách (veřejná služba, opatření obecné povahy, poukázky, písemné doporučení obce, zjišťování nákladů na bydlení u různých typů bydlení apod.).
1. Aktuální situace v systému pomoci v hmotné nouzi včetně zaměření se na sociální práci, statistiky vyplacených dávek.
2. Novely zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi .
3.
Další související zákony , jejich připomenutí, možné problémy a jejich novely. Vymezení pojmu, částky životního a existenčního minima a jejich používání. Veřejná služba, co vše se změnilo v systému pomoci v hmotné nouzi, sociální práce na obcích a na Úřadě práce ČR, sociální bydlení. Podmínky nároku jednotlivých dávek, souhlas obce apod.
4. Systém pomoci v hmotné nouzi - objasnění pojmů . Chráněné osoby, neodůvodnitelná zátěž systému, osoby v hmotné nouzi, nezaopatřené dítě, okruh společně posuzovaných osob, celkové sociální a majetkové poměry, příjmy, přiměřené a odůvodněné náklady na bydlení, rozhodné období, částka živobytí. Připravované novely zákona o pomoci v hmotné nouzi.
a) Situace pro příspěvek na živobytí a jeho vyplácení (poukázky apod.). Nárok a výše příspěvku na živobytí, poměrná částka příspěvku na živobytí, vzorec a výpočet, vratný příspěvek na živobytí. Příklady z praxe, řešení specifických situací a využití metodických pokynů Ministerstva práce a sociálních věcí.
b) Situace pro doplatek na bydlení a podmínky jeho poskytování. Nárok a výše doplatku na bydlení, jednotlivé formy bydlení, byt, část bytu, pobytové sociální služby, ubytovací zařízení, stavba pro individuální či rodinnou rekreaci, jiný než obytný prostor, připravovaná novela zákona o pomoci v hmotné nouzi (souhlas obce), vzorec a výpočet. Příklady z praxe, řešení specifických situací a využití metodických pokynů Ministerstva práce a sociálních věcí.
c) Situace pro mimořádnou okamžitou pomoc a podmínky pro její poskytování. Současné otázky vyplývající z posledních novel ostatních dávkových zákonů. Objasnění jednotlivých situací pro mimořádnou okamžitou pomoc, nárok v rámci správního uvážení na mimořádnou okamžitou pomoc, výše mimořádné okamžité pomoci v jednotlivých situacích. Příklady z praxe, řešení specifických situací a využití metodických pokynů.
d) Částky živobytí osob v hmotné nouzi, veřejná služba, opatření obecné povahy aj.
5. Nejčastější problémy , které se vyskytují při provádění zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi a jejich řešení.
6. Řešení specifických situací osob v hmotné nouzi a využití metodických pokynů v systému pomoci v hmotné nouzi.
Seminář je určen pro pracovníky na obcích, na krajských úřadech, na Úřadu práce, v sociálních službách, v neziskových organizacích apod., kteří potřebují získat informace o nepojistných dávkových systémech, především o systému pomoci v hmotné nouzi. Na semináři získáte aktuální informace o systému pomoci v hmotné nouzi včetně účinných a chystaných novelách (veřejná služba, opatření obecné povahy, poukázky, písemné doporučení obce, zjišťování nákladů na bydlení u různých typů bydlení apod.). 1. Aktuální situace v systému pomoci v hmotné nouzi včetně zaměření se na sociální práci, statistiky vyplacených dávek. 2. Novely zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi . 3. Další související zákony , jejich připomenutí, možné problémy a jejich novely. Vymezení pojmu, částky životního a existenčního minima a jejich používání. Veřejná služba, co vše se změnilo v systému pomoci v hmotné nouzi, sociální práce na obcích a na Úřadě práce ČR, sociální bydlení. Podmínky nároku jednotlivých dávek, souhlas obce apod. 4. Systém pomoci v hmotné nouzi - objasnění pojmů . Chráněné osoby, neodůvodnitelná zátěž systému, osoby v hmotné nouzi, nezaopatřené dítě, okruh společně posuzovaných osob, celkové sociální a majetkové poměry, příjmy, přiměřené a odůvodněné náklady na bydlení, rozhodné období, částka živobytí. Připravované novely zákona o pomoci v hmotné nouzi. a) Situace pro příspěvek na živobytí a jeho vyplácení (poukázky apod.). Nárok a výše příspěvku na živobytí, poměrná částka příspěvku na živobytí, vzorec a výpočet, vratný příspěvek na živobytí. Příklady z praxe, řešení specifických situací a využití metodických pokynů Ministerstva práce a sociálních věcí. b) Situace pro doplatek na bydlení a podmínky jeho poskytování. Nárok a výše doplatku na bydlení, jednotlivé formy bydlení, byt, část bytu, pobytové sociální služby, ubytovací zařízení, stavba pro individuální či rodinnou rekreaci, jiný než obytný prostor, připravovaná novela zákona o pomoci v hmotné nouzi (souhlas obce), vzorec a výpočet. Příklady z praxe, řešení specifických situací a využití metodických pokynů Ministerstva práce a sociálních věcí. c) Situace pro mimořádnou okamžitou pomoc a podmínky pro její poskytování. Současné otázky vyplývající z posledních novel ostatních dávkových zákonů. Objasnění jednotlivých situací pro mimořádnou okamžitou pomoc, nárok v rámci správního uvážení na mimořádnou okamžitou pomoc, výše mimořádné okamžité pomoci v jednotlivých situacích. Příklady z praxe, řešení specifických situací a využití metodických pokynů. d) Částky živobytí osob v hmotné nouzi, veřejná služba, opatření obecné povahy aj. 5. Nejčastější problémy , které se vyskytují při provádění zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi a jejich řešení. 6. Řešení specifických situací osob v hmotné nouzi a využití metodických pokynů v systému pomoci v hmotné nouzi. |
Osvědčení
bude předáno po ukončení semináře
Akreditace
akreditovaný seminář obnoven MV ČR - AK/PV, AK/VE; akreditovaný seminář MPSV ČR - SP/PC