[Kurz] Program kurzu (obsah přednášky/semináře/rekvalifikace/studia) ...
1.0 encoding= UTF-8 ?> QC Group.cz https: qcgroup.cz/ ISO prakticky Thu, 19 Sep 2024 12:26:59 +0000 cs hourly 1 https: qcgroup.cz/wp-content/uploads/2024/09/cropped-qcgroup-logo-logotyp-qc-512-32x32.png QC Group.cz https: qcgroup.cz/ 32 32 Zavedení ISO – první krok https: qcgroup.cz/2024/gap-analyza/ Mon, 19 Aug 2024 13:32:29 +0000 https: qcgroup.cz/?p=12173 Zavedení ISO – první krok appeared first on QC Group.cz .
]]>
GAP analýza je úvodní (srovnávací) analýza, kterou děláme, abychom zjistili, jak vaše stávající firemní procesy korespondují s požadavky normy, kterou potřebujete zavést. Zkoumáme i stav legislativního plnění vašich povinností, protože i ty jsou pro ISO certifikaci klíčové. Na základě této analýzy získáme přesnější obraz o vás a vašem fungování a díky tomu můžeme stanovit rozsah prací a časovou náročnost celého projektu.
GAP analýza krok za krokem GAP analýza zpravidla zabere 1 den práce našeho konzultanta u vás ve firmě . Konzultant zmapuje procesy na všech odděleních. Díky tomu vaši firmu lépe poznáme, zjistíme, jak pracujete, a tyto znalosti pak využijeme při implementaci ISO systémů. K analýze přistupujeme strukturovaně a soustředíme se na zachycení běžného provozu vaší firmy. Na naši návštěvu se nemusíte nijak zvlášť připravovat, stačí vaše znalost firmy a přístup k dokumentaci. Konzultant u vás postupně projde jednotlivá oddělení a vede rozhovory s odpovědnými pracovníky o jejich každodenních pracovních činnostech. Důraz klademe na lidský přístup a otevřenou komunikaci. To vše přispívá k celkové pozitivní atmosféře v průběhu konzultace.
Hlavním cílem analýzy je odhalit oblasti, kde vaše firma nesplňuje stanovené standardy, a identifikovat nutné kroky k dosažení souladu. Analýza také poskytuje přehled o zdrojích, časovém harmonogramu a nákladech potřebných pro implementaci ISO normy či norem. Jako výstup dostanete strukturovanou zprávu, která shrne aktuální stav plnění souladu s normou a legislativou a zároveň také slouží jako základní dokument pro plánování a realizaci implementačních kroků. Tento postup je klíčový pro efektivní a úspěšnou certifikaci dle ISO norem. Máme 100 % úspěšnost při certifikačních auditech . Naši konzultanti jsou specialisté na ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001 a ISO 13485. Závěrem lze konstatovat, že GAP analýza je nezbytným prvním krokem pro úspěšnou implementaci ISO norem , neboť nám poradcům umožňuje přesně identifikovat oblasti, kde je třeba provést změny a zlepšení. Význam ISO norem spočívá v jejich schopnosti poskytovat strukturovaný rámec pro zvyšování kvality, efektivity a bezpečnosti procesů v organizaci. Získání ISO certifikace vám přinese zvýšenou důvěru zákazníků, zlepšení interní komunikace a procesů a vyšší konkurenceschopnost na trhu. Přidanou hodnotou je rovněž snížení rizik a nákladů spojených s nekvalitními procesy a produkty.
The post Zavedení ISO – první krok appeared first on QC Group.cz .
]]> Metoda 5S: Jak zlepšit efektivitu a pořádek na pracovišti https: qcgroup.cz/2024/zlepsovani-5s/ Thu, 18 Jul 2024 13:05:55 +0000 https: qcgroup.cz/?p=12655 Metoda 5S: Jak zlepšit efektivitu a pořádek na pracovišti appeared first on QC Group.cz .
]]>
5S není jen metoda – je to způsob, jak proměnit chaos v pořádek a zlepšit každodenní provoz firmy. Tento jednoduchý, ale účinný přístup pomáhá firmám organizovat pracoviště, šetřit čas i náklady a vytvářet lepší pracovní podmínky. Když 5S správně uchopíte, stanou se procesy přehlednějšími a pracovní prostředí bezpečnější. A co je nejlepší? Výsledky jsou okamžité a dlouhodobé!
Příběh z naší praxe Měli jsme zákazníka. Malou firmu, do které jsme přijeli zavést ISO 9001. První návštěva, první dojem a hned šok. Viděli jsme nepořádek, chaos, neuspořádanost, pomocné nástroje dělané samo domo , chemické přípravky v krabičkách od potravin nebo PET lahví, stroje polepené papíry s neautorizovanými pokyny či sklad nepotřebného nábytku. Výrobky vyráběli, služby poskytovali a my vůbec nechápali, jak to v tom svém chaosu vůbec dokáží. Samozřejmě jsme tento stav nemohli nechat tak, jak byl. Vysvětlili jsme klientovi, že v takovémto prostředí nemůže zajistit svým zákazníkům 100 % standard kvality, který požadují. Pracovníkům klienta se moc do úklidu nechtělo. Jejich šéf byl také zdrženlivý, protože si nechtěl u nich dělat zle. Ale když jsme mu vyčíslili míru ztrát způsobenou každodenním hledáním něčeho, tak hned otočil a začal rozdávat úkoly. Protože, když ztrátu vyčíslíte a vedoucímu nastavíte zrcadlo, tak to už svoji nedůslednost přehlížet nechce. Například, když:
- 5x denně něco hledáte po dobu 60 sekund = 5 minut denně / pracovníka,
- to je cca 25 minut/ pracovníka za pracovní týden (při 8 hodinové pracovní době),
- cca 105 minut/ pracovníka za pracovní měsíc,
- cca 1 300 minut/ rok, tj. téměř 3 pracovní dny z roku, kdy pracovník něco hledá.
Jak to nakonec u našeho zákazníka dopadlo? Uklidili si. A na certifikační audit jsme přijeli do úplně nového a čistého prostředí. Nyní je čeká další výzva. Pořádek udržet.
Co se vlastně pod 5S skrývá? Již jsme zmínili, že ve zkratce je 5S úklid a udržení pořádku. V teoretické rovině název 5S vychází z originálního japonského pojmenování pěti kroků, ve kterých implementace pořádku probíhá.
- SEIRY – VYTŘÍDIT – vytřídit vše, co je nepotřebné, nechat na pracovišti pouze věci, nezbytné k práci.
- SEITON – USPOŘÁDAT – uspořádat a označit potřebné vybavení tak, aby jeho nalezení, použití a vrácení bylo jednoduché.
- SEISO – UKLIDIT – uklidit pracoviště, odstranit špínu a nepořádek, udržovat čistotu a pořádek, vracet věci na své místo.
- SEIKETSU – STANDARDIZOVAT – nastavit a zdokumentovat postupy, vytvořit standardy pracoviště, proškolit zaměstnance.
- SHITSUKE – TRVALE UDRŽOVAT – zajistit, aby nastavený systém a pořádek byly trvale dodržovány (kontroly, audity).
Je úplně běžné, že při zavádění 5S slyšíme argumenty proč to nejde Stojí to moc peněz, na to nemáme prostředky a nemáme čas se tomu věnovat
My odpovíme: A ztráty způsobené hledáním, prostoji, nekvalitou z důvodu nepořádku a neuspořádanosti, vaši firmu nic nestojí? Uklidit si jde i za málo peněz. Proč něco měnit? Vždyť nám to takhle funguje dobře a jsme na to zvyklí
My odpovíme: Chápeme, že se vám do toho nechce. Ale garantujeme vám, že nastolený pořádek ocení i ti zastánci stávajícího stavu. Každému se v zorganizovaném prostředí pracuje příjemně a efektivně.
Identifikujte si vaše přínosy proč 5S ano a jděte do toho
- Zvýšení produktivity
- Zlepšení ergonomie
- Zpříjemnění pracovního prostředí
- Eliminace zbytečných pohybů, hledání
- Snížení času přestaveb
- Lepší využití strojů a zařízení
- Snížení chybovosti, zvýšení kvality
- Úspora nákladů
- Vyšší bezpečnost práce, snížení počtu úrazů
- Usnadnění komunikace
- Atraktivnější image firmy pro návštěvníky
Tipy, jak úspěšně zavést a udržet 5S
- Komunikujte rozhodnutí o zavedení 5S napříč firmou a vysvětlete zaměstnancům, proč to děláte.
- Umožněte zaměstnancům, aby sami přicházeli s náměty ke zlepšení pracovního prostředí a ekonomie.
- Zdokumentujte si před a po. Fotografie z úspěšně realizovaného projektu na jednom pracovišti, přesvědčí i nejzatvrzelejší odpůrce.
- Zástupci vedení, choďte na pracoviště. Dokážete tak, že to s 5S myslíte vážně a tím budete motivovat své kolegy k udržování pořádku.
Jak na metody zlepšování a 5S se dozvíte na našem
školení, které je plné praktických příkladů a rad, jak pořádek zavést a jak ho udržet.
The post Metoda 5S: Jak zlepšit efektivitu a pořádek na pracovišti appeared first on QC Group.cz .
]]> Řízení vstupu dodavatelů a návštěv z pohledu HSE manažera https: qcgroup.cz/2024 izeni-vstupu-dodavatelu-a-navstev/ Wed, 17 Jul 2024 07:48:35 +0000 https: qcgroup.cz/?p=12623 Řízení vstupu dodavatelů a návštěv z pohledu HSE manažera appeared first on QC Group.cz .
]]>
Vstup dodavatelů do firem se řídí již 50 let prakticky stejně. Manuálně. Papírově. Jednou z mála inovací je používání ů nebo evidence v Excelu. Výsledkem jsou zahlcení pracovníci, HSE a BOZP manažeři, ale také vedoucí pracovníci, kteří se utápí v obří papírové administrativě a tím pádem jim nezbývá čas na podstatu bezpečnosti práce. Což je hledání potencionálních rizik a vytváření bezpečného pracoviště. Proč tedy tento proces neautomatizovat? A vést ho tak, aby odpovídal nejen legislativním požadavkům BOZP, ale i standardům dle
ISO 45001.
Těžký život HSE a BOZP manažerů Realitou ve výrobních areálech je, že na bedrech vedoucích pracovníků leží velké množství úkolů a jsou dlouhodobě přetíženi. Mimo jiné odpovídají i za bezpečnost vstupujících osob. Firmy se už tento proces naučily řídit, ale míra digitalizace je stále minimální . To může vést ke ztrátě důležitých dokumentů, opomenutí či neplnění legislativních povinností. A tedy i k setrvalému stresu všech zúčastněných. Tento objem administrativy a psychické zátěže zkrátka není v lidských silách zvládnout na 100 %. Pak se všichni diví, že je HSE manažer přetížen, vedoucí pracovníci mají BOZP až na posledním místě, firmě hrozí pokuty a zaměstnancům újmy na zdraví. Běžně jsou pracovníci pod tlakem, nemají k dispozici žádný SW a musí sami hlídat desítky věcí. Na všechno potřebují podpis na papíře, všechno, co má nějaké lhůty platnosti vedou na různých místech, rizika si s dodavateli předávají , musí si je ukládat a kontrolovat, zda jim od dodavatele přišlo potvrzení, že je s nimi seznámen. Administrativa je zahlcuje a oni pak tráví v práci hodiny a hodiny nad rámec své pracovní doby. Často jsou mrzutí a už jim nezbývá čas na činnosti, které posunou BOZP ve firmě na špičkovou úroveň. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Jak vedoucím pracovníkům a HSE manažerovi pomoci, aby mohli rutinní činnosti automatizovat? Stejně tak jak výrobní a ekonomické systémy se staly běžnou součástí pracovních životů, tak i v této oblasti si svoji cestu do firem našla online aplikace Safe4Entry , která zautomatizuje až 90 % práce vedoucích pracovníků a HSE manažerů .
Aplikace na řízení bezpečnosti dodavatelů a návštěv vám ulehčí práci.
- Zjednoduší školení. Jedenkrát nadefinujete osnovy školení, rizika a OOPP podle pracoviště a na míru vašim požadavkům. Vše bude k dispozici na jednom úložišti a aktualizace už nemusíte rozesílat na všechny strany. Školení je formou online prezentace nebo videí a odkaz na ně rozešle automaticky Safe4Entry . Můžete je promítnout také na recepci nebo kdekoliv hromadně pro osoby, které nemají vlastní přístup k IT technice.
- Zautomatizuje vasi praci. Pracovnikovi dodavatele, ktery potrebuje vstoupit do vaseho arealu, v aplikaci pridelite pracoviste a termin vstupu. System sam vybere a rozesle prislusná skoleni, rizika a informuje jaka OOPP bude potrebovat.
- Zajistí opakovane proskoleni. Platnost skoleni uz nebudete muset hlidat vy. Dobu nastavite a po vyprseni platnosti system automaticky dodavatele znovu proskoli. Toto je skvela vec pro opakovane nebo pravidelne navstevy dodavatelu (uklid, servis, stavba).
- Urguje dodání dokumentů za vás. Pri planovani vstupu uz nebudete dodavatele urgovat, aby vam poslal rizika, osvedceni ci profesni prukazy. System dodavatele k zaslani dokumentu vyzve sam.
- Ohlida lhuty a platnosti. Vsechny lhuty system hlida za vas (profesni prukazy, platnost skoleni, konec platnosti povoleni ke vstupu).
- Da vam na jeden klik aktualni prehled navstev. V jednoduchem prehledu vam system ukaze, kdo se v konkretni den nachazi v arealu a tedy koho mate jit pripadne zkontrolovat.
- Pri havarii rozesle vsem pokyn k opusteni pracoviste. Pri vzniku havarie v arealu je nutne jednat rychle a bezchybne. Stisknutim jednoho tlacitka poslete dodavatelum SMS s informaci o vzniku havarie a povinnosti opustit pracoviste. Pro snadne dohledani mate okamzite k dispozici i seznam pritomnych osob pro IZS.
Když máte
ISO 45001, máte i povinnost řídit své dodavatele Norma
ISO 45001 v kapitole 8.1.4 stanovuje povinnosti firem při řízení svých dodavatelů . A to jak z pohledu dodávaných surovin a služeb, tak zejména z pohledu vstupu a pohybu dodavatelů v areálu. Je faktem, že na pracovníky dodavatelů se z pohledu legislativy vztahují velmi podobné požadavky na ochranu jejich zdraví jako na vlastní zaměstnance. Z toho vyplývá řada povinností od registrace jejich vstupu, pro
školení, vzájemného předání rizik a pracoviště, kontroly dodržování pravidel a ochrana při havárii. Méně už se ví, že provozovatel areálu odpovídá i za kontrolu a uložení profesních průkazů, kontrolu revizních zpráv k zařízením a za to, že materiály vnesené dodavateli jsou pro všechny bezpečné . A samozřejmě toto všechno musíte dokumentovat jak podle
ISO norem, tak podle legislativy. Tak to vyžaduje norma a zákon. Pojďme se tedy teď podívat, co, my poradci, v reálu vidíme a od HSE manažerů slýcháváme.
- S riziky seznamujeme spíš v obecné rovině.
- Proškolení cizinců je komplikované a časově i finančně náročné kvůli tlumočení.
- Těžko zjišťuji, kdo všechno mi teď chodí po areálu a co tam dělá, při havárii bych nevěděl, kde ho hledat.
- Výměnu rizik mají dělat vedoucí, ale já nemám nástroj, jak to ohlídat.
- Platnost profesních průkazů, školení či jiných dokumentů nezvládám kontrolovat.
- Obecně si nikdy nemůžu být jistý, že máme všechno v pořádku.
- … a když se něco stane, první jdou za mnou a chtějí papíry.
K systémové dokonalosti to má daleko. Ale řešení to má, právě s pomocí digitalizace, kterou našim klientům dáváme do návrhu opatření ke zlepšování.
Naše rada na závěr My i vy děláme business ve 2
* 1. století. Pokrok nezastavíme. A věříme, že i vy s ním nechcete ztrácet krok. Takže si představte, že u vás ve firmě budete mít na vrátnici místo potrhaného sešitu tablet, návštěvu neumoříte dlouhým
školením, ze kterého si ani nepamatuje, kam má běžet, když se stane havárie, že váš HSE manažer bude mít dokumentaci na jednom místě, zálohovanou, dostupnou online, okamžitě prokazatelnou před certifikačním orgánem a kontrolou z OIP. Pojďme v této době využít automatizace a sejměme z vedoucích pracovníků administrativu spojenou s BOZP. Digitalizací v oboru řízení bezpečnosti dodavatelů prostřednictvím aplikace Safe4Entry se zabývá společnost QC Solutions s.r.o. Náš zákazník, kterému pomáháme s přípravou na certifikaci dle
ISO/IEC 27001:2022. Určitě stojí za to všechny přínosné funkce prozkoumat.
Je skvělé být součástí projektů, které pomáhají lidem. Jedním z mých úkolů je pomáhat klientům s testováním havarijní připravenosti. Bohužel párkrát se mi už stalo, že při nácviku požárního úniku nám dodavatelé uhořeli . Jelikož o nich nikdo nevěděl, tak je nikdo nehledal. Aplikace Safe4Entry má tento proces pokrytý. O všech lidech pohybujících se v areálu má záznam. A v případě reálné havárie složky ISZ ví, koho a kde hledat. Tato aplikace přináší do BOZP digitalizaci a hlavně, když jde do tuhého, tak zachraňuje životy. Aneta Přibylová, specialistka na
ISO 45001 a OZO BOZP
E-mail: pribylova qcgroup.cz
The post Řízení vstupu dodavatelů a návštěv z pohledu HSE manažera appeared first on QC Group.cz .
]]> Certifikace pro zdravotnické prostředky https: qcgroup.cz/2024/certifikace-zdravotnicke-prostredky/ Mon, 08 Jul 2024 09:38:55 +0000 https: qcgroup.cz/?p=12388 Certifikace pro zdravotnické prostředky appeared first on QC Group.cz .
]]>
Velmi často se u našich klientů setkáváme s tím, že řeší, jakou normu si mají zavést. Zda
ISO 9001 nebo
ISO 13485. Pro laika jsou normy velmi podobné. Obě jsou zaměřené na systém managementu kvality. Pojďme se tedy v tomto článku podívat na rozdíly mezi normami. V dnešním rychle se rozvíjejícím zdravotnickém odvětví je klíčové, aby výrobci či distributoři zdravotnických prostředků splňovali nejpřísnější normy kvality a bezpečnosti svých produktů. Certifikace
ISO je pro zákazníky těchto firem potvrzení, že produkty, které kupují jsou na špičkové úrovni a splňují globální standardy.
ISO 9001 nebo
ISO 13485? Co tedy s tím. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že norma
ISO 9001 je určena pro všechny obory od různých výrob až po poskytování služeb , jako jsou např. logistické služby nebo vzdělávání.
ISO 9001 vychází z principu efektivně nastavených procesů a jejich řízení, umožňuje aplikaci štíhlé dokumentace dle potřeb společnosti. Hodně se zaměřuje na strategický pohled na řízení firmy skrze interní a externí aspekty a jejich příležitosti a hrozby. Zabývá se zainteresovanými stranami, tedy stakeholdery, a jejich potřebami. Klade důraz na dopady klimatické změny. Oproti tomu se I SO 13485 specializuje výhradně na zdravotnické prostředky . Od jejich vývoje, výroby, dodávání, distribuci, instalaci a servis, až po likvidaci. Má tedy svá specifika vyplývající z požadavků na zdravotnické prostředky a související legislativní požadavky. Má tudíž svá specifika vyplývající z požadavků na zdravotnické prostředky a související legislativní požadavky. N astavuje interní procesy pro zajištění bezpečí zdravotnického personálu, pacientů a veřejného zdraví. Vychází z precizní analýzy rizik u všech realizovaných procesů, zdravotnických prostředků a jejich řízení. Klade striktní důraz na dokumentaci – povinné procedury, formuláře, záznamy. Má své specifické požadavky, jako je čistota pracovního prostředí a řízení kontaminace, požadavky na sterilizaci, systém hlášení nežádoucích příhod a bezpečnostních upozornění. Pokud máte nezdravotnický sortiment, zaveďte si
ISO 9001. Pokud se zabýváte zdravotnickými prostředky , ať už jako výrobce, dovozce, distributor, poskytovatel servisu nebo jako dodavatel komponent či služeb pro zdravotnické prostředky, zvolte jednoznačně
ISO 13485.
Jestliže ale spadáte do speciální skupiny, že máte máte nezdravotnický i zdravotnický sortiment či službu, buďte efektivní a zaveďte si
ISO 9001 na nezdravotnický a
ISO 13485 na zdravotnický segment. Ukážeme si to na příkladu. Firma QC vyrábí netkané textilie. Ty dodává jako průmyslové zákazníkovi, který je dále upravuje a používá do svých produktů pro průmysl nebo např. stavebnictví. Zároveň však tká obvazy určené ke zdravotnickému použití. A to na úplně stejných strojích, s úplně stejnými lidmi. Na průmyslové textilie potřebuje prokazovat svůj systém managementu kvality podle
ISO 9001. Na obvazový materiál podle
ISO 13485 pro zdravotnické prostředky. Tyto systémy nelze bohužel vzájemně zaměňovat, protože rozhoduje účel vyráběného produktu. Nebojte, řada požadavků je pro obě normy společných, takže je můžete využít k ušetření práce. J edná se např. o politiku a cíle kvality, procesní karty, řízení dokumentace, interní audity, řízení lidských zdrojů a infrastruktury nebo řízení neshod.
Jak nejefektivněji zavést
ISO 13485? Být při implementačním procesu efektivní znamená vyčlenit jednoho člověka na tento projekt, který požadavky
ISO 13485 zná a bude tedy schopen tento projekt v rámci firmy koordinovat. Před tím, než začne na projektu pracovat, doporučujeme, ať jde na
školení. S odbornými znalostmi o
ISO 13485 mu půjde práce lépe od ruky. V řízení kvality zdravotnických prostředků se zorientujete na praktickém
školení požadavků
ISO 13485 . Z 99 % takového člověka v týmu firmy nemají, protože problematika je velmi složitá. A právě teď přicházíme na scénu my a díky našim zkušenostem a odborným znalostem připravíme váš produkt či službu na prověření kvality vybraným certifikačním orgánem. Uděláme u vás analýzu, připravíme plán projektu, popíšeme vaše procesy, proškolíme zaměstnance a budeme při auditu s vámi.
Garantujeme 100 % úspěšnost při auditu
- Úspěšně jsme certifikovali více jak 20 společností.
- Rozumíme i MDR.
- Ke každému klientovi přistupujeme individuálně a připravíme mu řešení na míru.
- Postaráme se o vaše ISO od A do Z, abyste se mohli věnovat svojí práci.
- Při naší práci využíváme řadu vzorů, proto jsme velmi efektivní.
- Máme zkušenosti z různorodých oborů. Např. výroba protetických linerů, vývoj IS pro zdravotnická zařízení, prodej zdravotnických prostředků, výroba ortopedických nástrojů, diagnostika slinivky břišní, oftalmologie, výroba zubních náhrad či výroba elektronických komponentů pro zdravotnictví.
Je skvělé být součástí projektů, které pomáhají lidem. Za 10 let své praxe se zdravotnickými prostředky jsem pracovala na velmi zajímavých projektech. Například ve společnosti Drillbone , když jsem s týmem IT specialistů a lékařů připravovali na certifikaci produkty, které při operaci velkých kloubů sníží pacientům bolestivost po operaci a zrychlí jejich návrat k běžným aktivitám. Nebo mám díky svým znalostem požadavků IVDR a
ISO 13485 blízko k objevné včasné diagnostice slinivky břišní ve společnosti Lipidica . I vám mohu s certifikací vašeho zdravotnického prostředku pomoci. Iva Prokopová, specialistka na
ISO 13485 a MDR
E-mail: prokopova qcgroup.cz
The post Certifikace pro zdravotnické prostředky appeared first on QC Group.cz .
]]> Jak si efektivně připravit interní audit https: qcgroup.cz/2024/priprava-interni-audit/ Mon, 08 Apr 2024 14:22:15 +0000 https: qcgroup.cz/?p=12418 Jak si efektivně připravit interní audit appeared first on QC Group.cz .
]]>
Málokdo je zná. A proto jsme rádi, že na našich
školeních šíříme osvětu. Osvětu s názvem myšlenkové mapy, které pomáhají našemu mozku si lépe vizualizovat myšlenky a kreativně je doplňovat a upřesňovat. A dají se skvěle využít například pro přípravu interního auditu, ale i na osobní projekty tipu naplánování svatby, vytvoření seznamu věcí na dovolenou, naučení se na text z
kurzu manažer kvality.
Co je myšlenková mapa? Myšlenková mapa je vizuální metoda organizace informací, která nám umožňuje plánovat, tvořit asociace a řídit myšlenky. Jedná se o diagram, kde jsou informace uspořádány hierarchicky a propojeny větvemi, což usnadňuje jejich pochopení a zapamatování. Oblíbili si ji i naši konzultanti právě pro její efektivitu a přehlednost. Mají všechny informace na jednom místě. Vizualizují si přes ně průběh interního auditu a mají jistotu, že na nic nezapomenou. Auditované procesy na sebe navazují a díky tomu se stává audit efektivnější a přehlednější.
3 jednoduché kroky, jak myšlenkovou mapu vytvořit
- Do středu papíru si napište normu, kterou budete auditovat. Například ISO 9001. Písmo si zvýrazněte, ať podpoříte svoji kreativitu.
- V druhém kroku si okolo hlavního tématu poznamenejte všechny důležité oblasti, které norma pokrývá a vy je musíte zkontrolovat. Zpravidla jsou to kapitoly normy ISO 9001, jako jsou kontext organizace, vedení, plánování, podpora, provoz, hodnocení výkonnosti a zlepšování. Graficky je čárami spojte s hlavním tématem. Začněte vpravo nahoře a pak se držte směru hodinových ručiček.
- Pokračujte dalšími bublinami . Každá s kapitol může mít své podkapitoly. Například, že v rámci plánování musíte auditovat přezkoumání managementu, cíle kvality, plán školení, atd.
Na
školení interních auditorů doporučujeme témata psát tiskacím písmem, využívat barvičky a do mapy zakomponovat obrázky, kódy, symboly. Prostě vše, co vám pak při interním auditu pomůže.
Papír nebo online nástroje? Zkuste obojí. Každá má svoje kouzlo a vy zjistíte, co vám více vyhovuje. Papír je vhodný pro rychlé a intuitivní kreslení a brainstorming. Pomáhá při osobních setkáních, poradách a workshopech. Nejraději ho využívají ženy, protože se mohou kreativně uvolnit a využít barvy a geometrické tvary.
U online nástrojů (např. MindMaster, XMind, Lucidchart) je výhodou, že jsou flexibilní pro přepracování a dopracování v rámci změn, nových postřehů z praxe a specifik společnosti. Také umí barvičky, obrazce i různá rozložení.
Chtěla jsem krátký kurz, na kterém načerpá nové podněty pro auditování. 2 hodinový kurz pro zkušené interní auditory jsem absolvovala já a moji 3 kolegové. Byl hodně praktický. Nejvíce se nám libily vzorové ukázky myšlenkových map, které určitě využijeme při plánování příštích auditů. Já osobně oceňuji, že nám lektor předal své ověřené tipy, jak audity dělat jinak. Aby měly smysl. Adéla Liznová
TON a.s.
Vidíte, že myšlenkové mapy mají široké využití. Vezměte si prázdnou A4, barevné tužky a začněte tvořit.
The post Jak si efektivně připravit interní audit appeared first on QC Group.cz .
]]> 7 otázek, které vám pomohou lépe se připravit na interní audit https: qcgroup.cz/2024/otazky-pri-internim-auditu/ Sat, 02 Mar 2024 13:09:23 +0000 https: qcgroup.cz/?p=11466 7 otázek, které vám pomohou lépe se připravit na interní audit appeared first on QC Group.cz .
]]>
Dobrá otázka je polovina odpovědi. A že jich hodně padne při interním auditu. Ten není je