Yacht Charter Marten - MARTIN JUREČKA
Mezinárodní jachtařské průkazy MDČR
Vážený budoucí jachtaři,
možná stojíte před řešením problému „jak získat“ kapitánský průkaz.
Musíme předeslat, že toto řešení je vhodné pouze pro ty, kteří chtějí být opravdovými kapitány námořních plachetních nebo motorových jachet, pro ty, kteří ví co je to zodpovědnost nejen za sebe, ale, a to především, také za ty, kteří Vám, a není to řečeno přehnaně, do Vašich rukou svěřili svůj život.
Dále uvedené je samozřejmě pouze základem, který Vám ale umožní zvládnout i velice náročné situace, které moře přináší, aby se z Vás v budoucnu mohl stát zkušený kapitán námořní jachty.
Moře…, vítr…, jachta... člověku se tají dech jen při představách, která tato slova navozují. Chcete li to zkusit prakticky, pak opravdu jen opravdově… mnoho omylů Vám přírodními živly nebude odpuštěno...
Úkolem střediska je výuka a předávání zkušeností budoucím kapitánům námořních plachetnic a motorových jachet
Ročně se zúčastní našich kurzů kolem 50 uchazečů o kapitánský průkaz a obdobný počet zájemců je i o všeobecný či omezený průkaz radiotelefonisty. Patříme tedy k největším školícím střediskům v České republice.
Naše způsobilost je zdůrazněna i ve vyjádření Ministerstva dopravy České republiky.
Průběh kapitánského
kurzu a
kurzu radiotelefonisty:
Kurz se skládá ze dvou částí, z teoretické a praktické části.
Teoretický kapitánský kurz trvá 5 dní a má cca. 50 vyučovacích hodin.
V ceně
kurzu jsou započteny skripta, navigační pravítka, navigační mapy.
Podle osnov Námořního úřadu Ministerstva dopravy České republiky se vyučuje : plavební nauka, meteorologie, zdravověda, Colreg 1972, navigace, základy angličtiny, palubní přístroje, námořní etika.
Nedílnou součástí je i kurz radiotelefonie. Délka
kurzu je jeden den, uchazeč obdrží příslušná skripta. Složení zkoušky a získání „omezeného průkazu radiotelefonisty“ (pro oblast plavby „C“) nebo „všeobecného průkazu radiotelefonisty“ (pro oblast plavby „B“, „A“) je nezbytným předpokladem pro získání kapitánského průkazu pro výše zmíněné oblasti.
Oba kurzy nejsou navzájem se podmiňující, kdo vlastní např. „omezený průkaz radiotelefonisty“, nemusí kurz radiotelefonisty již absolvovat (a tudíž ani platit) a naopak.
Po teoretické přípravě následuje 14 denní samostudium a po něm přichází na řadu státní zkouška před komisí jmenovanou Námořním úřadem Ministerstva dopravy České republiky. Zkouška se provádí dle domluvy s klienty buď v Brně nebo Praze.
Následně o týden později proběhne zkouška před zkušební komisí Českého telekomunikačního úřadu – odboru správy kmitočtového spektra.
Prakticky kurz
probíhá na plachetnici nebo na motorovém člunu v Chorvatsku. Velikost lodě se volí podle počtu klientů. Na jedné lodí jich je 4 – 6 klientů.
Kurzy probíhají na plachetnicích Vektor 36. V případě motorových člunů se jedná o Vektor 950.
Kurzy jsou týdenní, začínají a končí v sobotu. Konají se v jarních a podzimních měsících.
Na týdenním praktickém
kurzu se klient učí ovládat loď, ovládat plachty, přistávat, odplouvat, kotvit, učí se poznávat a předvídat počasí a naučí se základům navigace, Colregu 1972, osvojí si práci s uzly, zvládne plavbu v noci a rovněž, dovolí-li počasí (počasí obvykle dovolí), plavbu za více či méně nepříznivého počasí…Praktický kurz končí praktickou zkouškou, kterou vykonává na místě v poslední den
kurzu . Po tomto týdenním
kurzu je adept schopen už sám řídit a ovládat svoji nebo vypůjčenou plachetnici a přežít. Výuka je prováděna dle osnov stanovených Námořním úřadem Ministerstva dopravy České republiky.
Po úspěšném složení praktické a teoretické kapitánské zkoušky, stejně tak zkoušky omezeného nebo všeobecného průkazu radiotelefonisty a absolvování lékařské prohlídky, dostává absolvent od Námořního úřadu Ministerstva dopravy České republiky kapitánský průkaz „C“. Postupně může další získanou praxí získat průkaz „B“ a „A“. Průkaz má mezinárodní platnost a je uznáván po celém světě. Celé pořízení průkazu přijde zájemce asi na 15 500,- Kč.
Každý nový kapitán by měl také vlastnit tzv. jachtařskou knížku.
Rozdělení průkazů:
C – velitel jachty pobřežní plavby (Yachtmaster Coastal) je oprávněn vést jachtu do délky 12 m s omezení do 10 Nm od pobřežní linie, pokud síla větru nepřesáhne 4 Beafortovy stupnice.
B – velitel jachty mořské plavby (Yachtmaster Offshore) je oprávněn vést jachtu do délky 24 m na moři s omezením plavby do vzdálenosti 200 Nm od pobřežní linie.
A – velitel jachty oceánské plavby (Yachtmaster Ocean) je oprávněn vést jachtu do délky 24 m na volném moři bez omezení.
Vlastník kapitánského průkazu si potom může pronajmout loď kdekoliv na světě. Tím ale úloha našeho školicího střediska nekončí. Každým rokem organizujeme pro naše absolventy různá setkání a organizujeme společné plavby a přeplavby . Taktéž našim klientům nabízíme možnost vypůjčení lodě za opravdu velmi výhodných podmínek. Z mnoha našich klientů se stali přátelé na celý život.