Motto: : „Kde je moudrost, kterou jsme ztratili znalostmi? Kde jsou znalosti, které jsme ztratili informacemi?“ (T. S. Eliot)
Cíle programu:
Pochopit co je systémové myšlení a jak je užitečné, ne-li nezbytné, pro dosahování mimořádných úspěchů (nejen) v profesi. Umět aplikovat systémový přístup ve vlastní praxi.
Tento program je určen pro přemýšlivé – nabízí prostor a široké podnětové pole pro vlastní změnu. Není určen pro ty, kdo hledají hotové návody, nicméně je veden na praktických příkladech a projektech.
Je zcela jedinečný a jeho přínos přesahuje oblast řízení podniků, týmů a lidí; výsledky budete moci využít i v běžném životě, při budování vztahů a v komunikaci. Je vhodný i jako rozšiřující vzdělání pro kouče.
Úspěšný účastník mimo jiné:
Získá nadstandardní kvalifikaci v oblasti systémového řízení
Naučí se uvažovat v širší komplexitě a všech souvislostech
Rozšíří si možnosti myšlení, zvýší svoji kreativitu při řešení problémů
Naučí se přemýšlet více strategicky, s nadhledem
Bude lépe rozumět procesům a umět lépe řídit lidi
Bude umět lépe využít svého potenciálu a posílit svůj vliv na ostatní
Rozsah programu:
5 x 1 den (vždy 9 – 17 hodin)
Certifikace - podmínky:
90% účast na soustředěních
splnění domácích úkolů
účast v relevantním projektu
závěrečná práce v rozsahu 2 000 slov (cca 4 strany textu)
kazuistika – popis projektu v rozsahu min. 1 500 slov (cca 3 strany textu)
Metody práce:
Každý den obsahuje výuku, diskusi a cvičení na modelových a konkrétních případech z praxe účastníků. Účastníci dostanou výukové materiály, články související s problematikou a domácí úkoly. V průběhu celého programu budou pracovat na vybraném projektu.
Obsah programu:
Vývoj systémových teorií. Druhy systémů. Charakteristika systémového myšlení. Komplexita. Práce s předpoklady, kognitivní omyly.
Teorie živých a sociálních systémů. Firma jako sociální systém. Síť dodavatelsko-odběratelských vztahů. Role a jejich vyjasnění. Holistický management a zodpovědnost.
Emoční energie v organizaci a štěstí. Jak vytvořit emocionálně inteligentní organizaci. Organizační konstelace.
Systémová a nesystémová opatření ve společnostech. Dynamická rovnováha jako klíčový faktor excelence. Komunikační vzorce. Změny u jednotlivce a v organizaci.
Změnové projekty ve společnostech: koncepce a realizace. Jak dosáhnout systémové změny. Principy úspěšných změnových projektů a jejich nejčastější rizika.
Manažer jako strategický partner vlastníka/vyššího managementu. Osobní strategie a taktika k prosazení systémového přístupu k řízení za účelem plnění podnikatelských cílů.
Konkrétnější ukázky z obsahu programu
Co to je systémové myšlení?
Myslet systémově znamená vědět, na jakých principech fungují (nejen sociální) systémy, jaké jsou jejich zákonitosti vzniku, růstu a zániku a vidět tudíž veškeré intervence do systému ve všech souvislostech. Chceme-li docílit systémové změny, musíme se na firmu dívat jako na celek, v celé její komplexitě.
Systémová teorie říká, že ačkoli mluvíme o velmi různorodých a komplexních systémech, všechny mají společné principy a koncepty, na kterých jsou založeny. Odhalíme-li tedy tyto obecné zákony, můžeme v systému pracovat s jakýmikoli problémy.
Systémový přístup, na rozdíl od analytického přístupu, zdůrazňuje vazby mezi prvky v systému. Ty nejsou lineárně-kauzální, ale cirkulární. Tento pohled umožní účastníkům pochopit systém v jeho komplexitě a umět ho lépe ovlivňovat.
Mentální předpoklady (myšlenková nastavení, komunikační vzorce): většinou neuvědomované, tím více ovlivňující naše postoje, chování a výsledky. Účastníci se dozvědí o jejich existenci, naučí se pochopit jejich význam v určování charakteru sociálních systémů a také jak je odhalovat.
Charakteristika živých systémů: sociální systémy vykazují stejné charakteristiky jako živé systémy (schopnost přizpůsobovat se prostředí, poradit si s komplexitou, zachovávat dynamickou rovnováhu apod.). Díváme-li se na sociální systém jako na živý systém, máme možnost pochopit co se v něm děje a účinně ho řídit a měnit. Proti tomu stojí vnímání firmy jako neživého stroje. Účastníci se naučí jak pracovat s firmou jako s živým systémem.
Společné principy sociálních systémů: všechny sociální systémy (rodina, firma, …) fungují na stejných principech. Chceme-li tedy porozumět tomu, co se děje například ve firemním systému, můžeme si pomoci paralelami z rodinného či partnerského života. Toto je velmi jednoduchý a efektivní způsob jak zákonitostem porozumět a moci s nimi pracovat.
Řízení změn: Pro úspěšné řízení změn (a zde máme na mysli jak plnění běžných podnikatelských cílů tak provádění systémových posunů) je třeba vědět, proč jejich potřeba vzniká, kdo je jejich nositelem, kdo a proč se jim brání, jaké jsou druhy změn a jakými prostředky lze jednotlivých změn dosáhnout.
Zkušenosti dosavadních absolventů
„Byla to radost. Odnáším si další nové zkušenosti s fungováním systémů, které následně zavádím do života a s překvapením sleduji, jak to funguje.“
„Bylo to skvělé, každý měsíc jsem se těšil na mentální osvěžení. Tematicky zpracováno na jedničku. Radostí bylo střetávat se se stejně „postiženými“ kolegy. Jejich jiný pohled na realitu a způsoby řešení problémů byl inspirativním.“
„Oceňuji velký kontakt s praxí účastníků, tzn. propojování teorie do praxe.“
„Vidím velký přínos jak pro svůj profesní, tak soukromý život. Kurz vřele doporučím.“
„Vzal jsem si z toho hodně, jak pro roli kouče, facilitátora, do osobního i pracovního kontextu.“
„V rámci diskusí nad problémy účastníků jsem si uvědomil a utřídil některé důležité zkušenosti, které jsou přínosem pro řešení mých vlastních problémů.“
„Pochopila jsem, co se konkrétně stalo v naší firmě, a že změna „kontextu“ funguje.“
„Oceňuji tvou laskavost, klid, a zároveň smysl pro atmosféru i disciplínu.“
„Na tenhle seminář jsem vždycky moc rád přijel. Odnáším si plno příjemných zkušeností, ale hlavně jsem nahlédl hlouběji do svého nitra a o trochu víc pochopil, proč se chovám tak, jak se chovám.“
„Byl to pro mě jeden z nejlepších kurzů v oblasti soft skills. Získal jsem větší nadhled a pochopení pro ostatní, a to v soukromém i pracovním životě. Účastníci kurzu jsou velmi inspirativní lidé, kteří hledají odpovědi na podobné otázky jako já.“
„Díky! Rozpřemýšlela jsi mě, na základě tvých podnětů i diskusí s ostatními.“
Konzultanti
Ing. Klára Hejduková
Profese:
Konzultant v oblasti systémového myšlení, organizačního rozvoje a změnových projektů; lektor měkkých dovedností (zejména vedení lidí, koučování, komunikace, týmové myšlení a spolupráce, time management, strategické a podnikatelské myšlení); systemický kouč (Akreditovaný kouč supervizor - nejvyšší stupeň), supervizor koučů a výcviků koučů. Vystupuje na našich i zahraničních konferencích a píše články do odborných časopisů.
Kvalifikace
Zahraniční obchod (inženýrské studium, Fakulta mezinárodních vztahů, Vysoká škola ekonomická, Praha), Marketing management (specializační studium, Ecole Supérieure de Commerce de Paris, Paříž, Francie).
Systemické koučování (certifikát, Institut systemického koučování, Praha), Systemická terapie (certifikát, Institut pro systemickou zkušenost, Praha), Gestalt terapie (certifikát 2006, Institut pro gestalt terapii, Praha), Certificate of Coaching (2006, Centre for Coaching, Londýn, UK), Primary certificate in Cognitive Behavioural Therapy (2007, Centre for Stress Management, Londýn, UK), Management Summer School (2008, 2009, KCC Foundation, UK).
Praxe ve společnostech (od roku 1993)
2008 – nyní: Systemický institut, s.r.o. – zakladatelka společnosti a jednatelka, vedoucí konzultant a kouč
1996 – 2009: Extima, s.r.o. - zakladatelka společnosti, vedoucí konzultant a kouč
1994 – 1996: Lubbock Fine March – konzultant v oblasti marketingových výzkumů a trenér měkkých dovedností
1993 – 1994: Regie Radio Music – marketingový manažer
1993: Evropa 2 – členka marketingového týmu
Další funkce a členství
Členka prezidia České asociace koučů; její prezidentka v letech 2008 a 2009 a členka její Stavovské rady (odborný orgán) v letech 2010 – 2011; členka AI European Network; členka Systemic Gathering; členka České systemické společnosti; členka International Coach Federation.
Jak se stalo, že jste tím, kým jsem.. (profesně)
Výzva. Náročnost. Velké cíle. Komplexita. To vše mě přitahuje a to vše mi přináší účast na změnových projektech v organizacích, koučování a vzdělávání lidí v nových oblastech.
Dalším mým motorem je neustálá snaha růst a až posedlost po poznání – o čem je svět a jak funguje? A potřeba pomáhat lidem – v tom cítím opravdový smysl.
Co mám na sobě ráda
Vnímání věcí v širokém kontextu, schopnost se učit a měnit, soulad obsahu a formy, přitažlivost vyššími cíli (podpora duševního a duchovního růstu, lásky k lidem, lásky k vlasti).
Co u sebe chci změnit
Chtěla bych být tolerantnější a citlivější i v případech, kdy někdo jedná proti mým zájmům. Asi vždycky budu mít pocit, že bych mohla být více milující bytostí.
Jaký typ klientely přitahuji
Velmi inteligentní, zpravidla úspěšní lidé, s podnikatelským duchem. Poctiví, ambiciózní. Někdy trochu arogantní..
Moje vize
Přinášet do České republiky nové přístupy k řízení organizací, lidí a změn. Rozšířit svoji mezinárodní působnost. Nabízet komplexní služby i ve smyslu psychického a fyzického zdraví jednotlivců a celkového zdraví organizací.
Moje hodnoty
Láska. Svoboda. Lidský růst.
Moje oblíbené teze
Co je nějaké, může být jinaké.
Many are called, few are chosen.
On sait jamais.
Mgr. Petr Fridrich
Profese:
Konzultant, designér a facilitátor v oblasti organizačního rozvoje a změnových projektů a lektor osobního rozvoje.
Kvalifikace
Andragogika a personální řízení (magisterské studium, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova, Praha), Marketing, andragogika a další semináře (půlroční stipendium, Universität Hamburg, Hamburg, Německo).
Practitioner a Master Practitioner – neuro-lingvistické programování (certifikát, Institut pro NLP, Praha, 2003 - 2005), Systemické a rodinné konstelace (ve výcviku u Jana Bílého 2009-2010). Množství dalších kurzů od roku 2000 např. na témata: systemické a narativní přístupy, rodinné, systemické a trauma konstelace, hypnotické techniky Miltona Ericksona, jóga smíchu, techniky klaunů a improvizace, pozitivní psychologie, terapie humorem a provokativní terapie, řada dalších kurzů.
Praxe ve společnostech (od roku 1997)
2010 – nyní - lektor - kurzů osobního rozvoje